به علت نواسات شدید قیمت، خواهشمندیم قبل از ثبت سفارش حتما با ما تماس بگیرید

استابلایزر چیست؟ انواع و کاربردها

دستگاه استابلایزر

استابلایزر چیست؟ انواع و کاربردها

تقریبا همه می دانند که بیشتر لوازم برقی با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار می کنند. دستگاه استابلایزر برق وقتی به کار می آید که ولتاژ دستگاه های برقی خیلی زیاد دچار افت و یا بیش از حد زیاد شوند.

در حالت عادی، این اتفاقات منجر به خرابی دستگاه ها می شوند. دستگاه استابلایزر برق، با جبران نوسان ولتاژ، ولتاژی کاملا مطابق با نیاز تجهیزات شما ارائه می دهد و از خرابی ها و آسیب های احتمالی جلوگیری می کند. در ادامه با مجموعه ی هانا همراه باشید تا علاوه بر معرفی انواع این دستگاه ها، شما را با کاربرد هر کدام آشنا کنیم.

دستگاه استابلایزر هوشمند

دستگاه استابلایزر چیست؟

دستگاه استابلایزر که برگردان فارسی واژه ی stabilizer است، به صورت تحت اللفظی به معنی دستگاهی برای پیشگیری از نوسان و جبران آن است. استابلایزرها در صنایع مختلفی کاربرد دارند. همانطور که گفتیم وظیفه ی اصلی این دستگاه جبران نوسان ولتاژ تجهیزات برقی است.

تقسیم بندی استابلایزرها بر حسب فناوری ساخت

دستگاه استابلایزر بر اساس فناوری ساخت به سه گروه تقسیم می شود که در ادامه آن ها را معرفی خواهیم کرد:

 1. استابلایزر رله ای: این استابلایزر متشکل از یک ترانس و چندین رله است. با تنظیم کردن خروجی سیم پیچ ها به وسیله ی رله های استابلایزر، هماهنگی با برق خانه به دست می آید. شما می توانید برای برطرف کردن نوسان های برق از این ابزار استفاده نمایید، چون به آسانی تغییر ولتاژ تا ۲۰ ولت را تشخیص می دهد. این استابلایزر در صورتی که نوسان برق کمتر از ۲۰۰ ولت شود یا بالای ۲۲۰ ولت برسد فعال می شود و ولتاژ برق را تنظیم می کند. با به کار گرفتن این دستگاه، می توانید در مدتی کمتر از ۱ ثانیه، با تنظیم ولتاژ نامنظم از خرابی وسایل برقی جلوگیری کند.
 2. استابلایزر استاتیکی: این دستگاه استابلایزر، با داشتن کانورتر الکتریکی، توانایی تغییر مورد نیاز ولتاژ برق را در اختیار شما قرار می دهد. به همین دلیل در مقایسه با استابلایزرهای دیگر دقت و سرعت عمل بیشتری دارد. میکروپروسسور تعبیه شده در این استابلایزر، با تشخیص نوسان برق، به کانورتر پیام می فرستد، تا بعد از ایجاد ولتاژ مورد نیاز به ترانس دستگاه ارسال شود.
 3. استابلایزر سروو موتور: این دستگاه استابلایزر، برخلاف مورد اول هیچ رله ای ندارد و ترانس آن حلقه ای و دایره ای است. بازویی روی ترانس قرار دارد که به طور هوشمند به وسیله ی ترانس مدیریت می شود. این استابلایزر، کنترل نوسان های حدود ۳ ولت و پایین تر را در دست دارد. به دلیل عملکرد شبه مکانیکی این استابلایزر، سرعتی پایین تر از نوع رله ای دارد.

دستگاه استابلایزر بر حسب توان و تعداد فاز چند نوع است؟

از اساسی ترین موارد مورد نظر جهت انتخاب استابلایزر مناسب، در نظر گرفتن توان آن است. در موارد زیادی از ساختمان های مسکونی، اداری و یا حتی تجاری، سیستم برق تک فاز به کار گرفته شده است. از کنتورهای برق سه فاز در واحدهای صنعتی یا مرکزهای وسیع تجاری استفاده می شود. بنابراین در اولین مرحله بایستی یک یا سه فاز بودن آن را مشخص کرد. پس از آن، با در نظر گرفتن تجهیزات وصل شده به استابلایزر، می توان توانی از ۲ تا ۴۵ KVA داشت.

دستگاه استابلایزر بر حسب کاربرد چند نوع است؟

انواع دستگاه استابلایزر، به دلیل تنوع مصرف در دو دسته ی خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شوند و هر یک از آن ها کاربردهای خاص خود را دارند. در زیر به بخشی از آن ها اشاره می کنیم:

استابلایزرهای خانگی

استابلایزر خانگی ۵KW (تا ۲۰A توان خروجی): این نوع دستگاه استابلایزر، جهت وسایل برقی مثل یخچال، لباسشویی، کولر آبی، سیستم های صوتی و تصویری کاربرد دارند.

استابلایزر خانگی ۸KW (تا ۳۲A توان خروجی): از این دسته از استابلایزرها هم می توان جهت انواع کولرهای آبی و گازی، ماشین لباسشویی، تلویزیون و … استفاده کرد.

استابلایزر خانگی ۱۰KW (تا ۴۰A توان خروجی): از این استابلایزرهای متشکل از دو هسته ی مسی، در مواردی که بیشتر از دو کولر گازی وجود دارد استفاده می شود.

(نکته: KW کیلووات و A آمپر است.)

استابلایزرهای صنعتی

این دستگاه استابلایزر از سه برد میکروپروسسوری و سه ترانس پرقدرت تشکیل شده است. این استابلایزر به طور اتوماتیک ولتاژ وارد و خارج شده از هر وسیله ی برقی و نیز مقدار آمپر آن را نشان می دهد و تثبیت می کند. این استابلایزرها سه فاز هستند و به دو گروه استوانه ای و سروو موتوری تقسیم بندی می شوند.

 • استابلایزر صنعتی استوانه ای: با توانی برابر و بیش از ۵۰ KAV تولید می شوند. ساختمان ستونی این نوع از استابلایزرها، آن ها را در مقابل جریان های بسیار بالای برق مقاوم می سازد. از همین رو، تا بیش از ۵۰۰ آمپر را تولید می کنند.
 • استابلایزر صنعتی سروو موتوری: بابت خرید این دستگاه هزینه ی کمتری نسبت به نوع استوانه ای آن پرداخت خواهید کرد، اما جریانی حداکثر با ۷۵ آمپر تولید می کند.

استابلایزر صنعتی

۳ نکته ی  اساسی خرید استابلایزر

 1. توجه به توان مورد نظر: در زمان خرید دستگاه استابلایزر، بایستی در تعیین توان مورد نظر خود دقت کافی داشته باشید تا توان دستگاه کمتر از مجموع توان وسایل شما نباشد. شما می توانید با مجموع گیری از توان وسایل برقی خود به طور جداگانه و یا مشورت با کارشناسان مجموعه ی هانا این کار را انجام دهید.
 2. توجه به تکنولوژی ساخت دستگاه ها: هر دستگاهی با تکنولوژی خاص خود، کاربرد مخصوص به خود را دارد. برای مصارف معمولی خانگی می توان از استابلایزرهای رله ای بهره برد، اما این نوع ابزارها برای وسایل حساسی که به تثبیت پردقت ولتاژ نیاز دارند، مناسب نیستند. ترانس های سروو موتوری زیاد به تعمیر و یا تعویض نمودن قطعات احتیاج دارند.
 3. خدمات پس از فروش: به واسطه ی حساسیت بالا در دستگاه های برقی، خدمات پس از فروش همیشه از اهمیت بالایی در این ابزارها برخوردار بوده است. با دقت در انتخاب شرکت مورد نظر، از خدمات پس از فروش خوبی بهره مند شوید.

دستگاه استابلایزر چه مزایایی دارد؟

قبلا گفتیم که دستگاه استابلایزر جهت جبران نمودن نوسان های ولتاژ برق شهری به کار گرفته می شود. با استفاده از این دستگاه ها می توان وسایل برقی را از خرابی های ناشی از نوسان ولتاژ برق شهر در امان نگه داشت. به طور خلاصه می توان گفت اساسی ترین مزیت های این دستگاه ها به شرح زیر است:

 • افزایش عمر مفید لوازم برقی
 • کار کردن با بیشترین بازدهی کاری
 • مصونیت از آسیب های ناشی از نوسان ولتاژ

دستگاه استابلایزر چگونه کار می کند؟

برای جواب دادن به این سوال، باید تکنولوژی ساخت استابلایزر مورد نظر خود را بدانید. استابلایزرهای رله ای با قطع و یا وصل کردن کلیدها در بازه های متغیر ولتاژی کار می کنند. نوع سروو موتوری آن، به وسیله ی حرکت زغال دوار بر روی صفحه کار می کنند.

استابلایزر دست دوم بخریم یا نه؟

استابلایزرهای دست دوم، به این دلیل که اصولا از سلامت کامل بهره مند نیستند و گارانتی ندارند توصیه نمی شوند.

جمع بندی

دستگاه استابلایزر با جبران نوسان ولتاژ برق شهری، کمک خیلی زیادی به سالم ماندن وسایل برقی می کند. این دستگاه ها سه نمونه ی رله ای، سروو موتوری و استاتیکی دارند و شما بنا به نیاز خودتان، می توانید از آن ها در خانه یا صنعت استفاده کنید. پیش از خرید این دستگاه ها، باید به توان مورد نیاز، تکنولوژی ساخت و خدمات پس از فروش آن ها توجه کافی داشته باشید.

امیدواریم از مطالعه ی این مقاله، بهره ی کافی را برده باشید. برای خرید نیز می توانید به دسته بندی یو پی اس و استابلایزر در فروشگاه هانا مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: