گرانی مواد اولیه داخلی

افزایش هزینه‌های تولید و همین‌طور نرخ برخی از مواد اولیه مورد استفاده در لامپ و چراغ در بازارهای جهانی باعث شده قیمت این لوازم دچار تغییر قابل‌توجهی شود. برای مثال قیمت جهانی مس نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده است. در چنین شرایطی نمی‌توان قیمت تولید کالاهایی همچون انواع سیم و کابل مسی را پایین نگاه داشت.

به‌طور کلی صنعت نور و روشنایی و نیز سیم و کابل به سه صنعت دیگر وابسته است؛ صنعت ساختمان، سرمایه‌گذاری‌های صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی. در این مدت همه این بازارها دچار رکود نسبی شدند. البته شرایط بازار ساخت‌‌وساز نسبت به بقیه بازارها بهتر است اما نمی‌توان گفت رونق گرفته است. در اینجا موضوع اصلی قدرت‌خرید مردم است. وقتی قدرت خرید افراد فعال در صنعت  پایین است، نمی‌توان به رونق امیدوار بود چراکه مثل این می‌ماند که یک کفه ترازو درست کار نکند.

کارخانه لامپ

وابستگی به واردات

با وجود توانایی ساخت لوازم و تجهیزات نور و روشنایی مانند انواع لامپ و چراغ باکیفیت در داخل کشور، عواملی همچون رکود اقتصادی، مالیات و جنس‌های وارداتی این صنعت باعث‌شده برخی از کارخانه‌ها فعالیت خود را کاهش دهند. با توجه به شرایط بالابودن نرخ ارز و قیمت مواد اولیه، تولید با ظرفیت پایین تر از معمول در حال فعالیت است. کارخانجات از نظر تامین مواد اولیه با مشکلی مواجه نیستند، اما قیمت‌ها آنقدر بالا است که نقدینگی در گردش آنها هم کفاف این حجم از افزایش قیمت را نمی‌دهد.

از طرف دیگر، قطعات اصلی این صنعت مانند چیپ های ال ای دی، وارداتی است. صدالبته توانایی تولید این قطعات نیز در کشور وجود دارد ما علت عدم‌تولید این وسایل در کشور، نرخ بالای ارز و مشکلات تهیه ماشین‌آلات صنعتیِ تولید، به علت تحریم است.

گارانتی و ضمانت انواع لامپ و چراغ

نکته ای که در این بازار از دید کارشناسان دور مانده است، محصولاتی هستند که در بازه زمانی خاصی توسط تولیدکننده ضمانت می شود. لامپ و چراغی را در نظر بگیرید که 2 سال گارانتی تعویض در صورت سوختن، از تاریخِ ساخت دارد. با کاهش فروش این محصولات و عدم استفاده آنها، صحت عملکرد این تجهیزات و نحوه استفاده از گارانتی محصولاتی که هم اکنون تولید شده اند و در فروشگاه ها از صف فروش جامانده اند مشخص نیست. طول عمر مفید یک محصول همواره تاریخ استفاده از آن نیست. گاهی حتی عدم استفاده از محصول نیز شامل طول عمر محصول می باشد. این اتفاق برای بازارهای خاصی مانند انواع لاستیک خودرو و وسایل حمل و نقلِ سنگین، معضل بزرگی است.

مقایسه زمانی قیمت

برای داشتن دیدی بهتر، مقایسه زمانی راهکاری است که می تواند به ما کمک کند. فروشگاه هانا برای بررسی این موضوع چند عدد از پرفروش ترین محصولات خود را در بازه زمانی سه ماهه قبل از عید 1401 و بعد از آن بررسی نموده است. برای نمونه، چراغ ریلی ۳۰ وات COB سفید پارس شعاع، پنل لایت صدفی ۵۰ وات برند پارس شعاع و چراغ توکار ۳۵ وات COB LED اکووات در این خصوص مورد بررسی قرار گرفته اند. در نمودار زیر میزان افزایش قیمت این محصولات را مشاهده می فرمایید.

گرانی قیمت لامپ

پیش بینی افزایش قیمت در سه ماهه دوم سال 1401

با توجه به افزایش قیمت فوق در شروع سال جدید و تغییرات احتمالی بازار و روند افزایش قیمت محصولات حیاتی در اردیبهشت ماه، پیش بینی می شود این روند به دو علت کاهشِ خرید مردم و افزایش التهاب بازار تا 10 درصد دیگر در سه ماه آینده ادامه پیدا نماید. قیمت گذاری کارخانه های تولیدی برای شش ماهه نخست ثابت است اما احتمال دارد بازار آزاد بسته به نیاز و موجود بودن کالای خاص، قیمت های متفاوتی ارائه دهد. افزایش 10 درصدی قیمت ها در نیمه دوم سال با درصد بالایی محتمل می باشد.

فروشگاه اینترنتی هانا همواره خود را موظف می داند تا در قیمت گذاری محصولات خود نهایت دقت را به عمل آورده تا حقوق مصرف کنندگان رعایت شود. اگر مایل به خرید تجهیزات نور و روشنایی می باشد کافیست قیمت های روز را بررسی و مقایسه نمایید. برای اطلاعات بیشتر با متخصصان ما تماس حاصل فرمایید.

[porto_best_selling_products view=”grid” per_page=”8″]