به علت نواسات شدید قیمت، خواهشمندیم قبل از ثبت سفارش حتما با ما تماس بگیرید

کنتورهای هوشمند و افزایش کیفیت برق رسانی با نصب آن

کنتور هوشمند برق

کنتورهای هوشمند و افزایش کیفیت برق رسانی با نصب آن

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، هادی مدقق با اشاره به اینکه ۵۰ درصد برق تولیدی نیروگاه‌ها توسط مشترکین بزرگ پرمصرف، استفاده می‌شود افزود: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده تا آخر امسال نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین بزرگ صنعتی، کشاورزی، ادارای و تجاری تمام می‌شود که با این روند امکان مدیریت و رویت پذیری درصد عمده‌ای از بار فراهم خواهد شد. طبق پیش بینی‌های انجام شده تا تابستان سال آینده، کلیه مشترکین پر مصرف مجهز به این سامانه خواهند شد.

وی با اشاره به تولید نسل سوم کنتورهای هوشمند در جهان همراه با توسعه فناوری ارتباطات گفت: این کنتور درحال نصب برای مشترکین است. کنتور‌های هوشمند امکان ارتباط دو طرفه از طریق مودم‌های ارتباطی را دارند. البته مشترکین می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌ها مصرفشان را مدیریت کنند.

مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر ادامه داد: هم اکنون بالغ بر یک میلیون مشترک برق مجهز به کنتور هوشمند هستند. این مشترکین به‌طو ر عمده مشترکین صنعتی، کشاورزی، ادارات و مشترکین بزرگ تجاری هستند و البته بخشی از مشترکین خانگی هم امسال مجهز به کنتور هوشمند شدند.

مدقق با بیان اینکه کنتورهای هوشمند با کنتور‌های دیجیتال فعلی در منازل متفاوت است، گفت: کنتور‌های الکترومکانیکی اولین نسل کنتور‌ها بودکه تقریباً از سال ۸۴ به بعد خط تولید و واردات آن‌ها قطع شد پس از آن شرکت‌های توزیع برق کنتور‌های دیجیتال را نصب کردند که امکانات بیشتری نسبت به کنتور‌های الکترومکانیکی داشت.

وی با اشاره به اینکه تاکنون ۲۰ میلیون کنتور دیجیتال نصب شده است بیان کرد: ایران در سال‌های گذشته جزو اولین کشور‌های منطقه بود که نصب کنتور‌های دیجیتال را شروع کرد البته این کنتور‌ها در سطح وسیع و برای همه مشترکان نصب نشد؛ اما در این مدت علاوه بر حمایت از شرکت‌های داخلی، شرایط فنی و فضای کسب و کاری هم تسهیل شده است.

مدیرکل دفتر هوشمندسازی و فناوری‌ها نوین توانیر با بیان اینکه خط تولید، دانش فنی و نرم افزار‌های کنتورهای هوشمند در داخل کشور موجود است ادامه داد: درحال حاضر کنتور‌های هوشمند ساخته شده با مودم برای مشترکین تک فاز خانگی و تجاری حدود ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار تومان است. طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰ هزینه این کنتور‌ها به صورت اقساطی تا ۲۴ ماه از مشترکین دریافت می‌شود که تقریباً حدود ماهی ۵۰ هزار تومان است.

مدقق درخصوص برنامه‌های تدوین شده برای کنترل مصرف ادارات گفت: ادارات موظف هستند بعد از ساعت اداری مصرف شان محدود را محدود کنند و به ۱۰ درصد مصرف برسانند به این معنا که به هر دلیلی اگر مسئول انرژی آن ساختمان این کار را انجام نداد به صورت اتومات برق محدود شده و تامین برق به حد نیاز انجام می‌شود.

وی با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده در تابستان ادامه داد: با اینکه که مدیریت بار در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و حتی ادارات انجام شده بود به هر حال با محدودیت‌هایی مواجه شدیم.

برای آگاهی از نحوه نصب کنتورهای هوشمند با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: