به علت نواسات شدید قیمت، خواهشمندیم قبل از ثبت سفارش حتما با ما تماس بگیرید

درایور ال ای دی چیست؟

درایور ال ای دی چیست؟

درایور ال ای دی چیست؟

 همه چیز در مورد درایور ال ای دی

درایور ال ای دی برق ۳۰ ولت A30 شهری را به ولتاژ و جریان مستقیم، برای تغذیه چیپ های ال ای دی تبدیل کرده و دارای ولتاژ ثابت و جریان ثابت است. امروزه مصرف انرژی بیشتر شده، در حال حاضر افراد در فکر جایگزین کردن منابع نوری با ال ای دی هایی هستند که عمر طولانی تر و مصرف کمتری دارد. منابع نوری جدید نیازمند قطعه‌ای به نام درایور هستند. در کل می‌توان گفت درایور ال ای دی جزء تجهیزاتی به شمار می‌رود که بالاترین بازده نوری و شرایط دمایی بهتری برای ولتاژ و جریان مناسب ال ای دی به وجود می‌آورد. درایور ال ای دی با توجه به دو ویژگی طول عمر مناسب و شدت نور بالا طراحی می‌شود.

اجزا درایور ال ای دی

دو روش برای درایور کردن ال ای دی

۱. روشن کردن ال ای دی با ولتاژ ثابت: در این روش ولتاژ مشخص است و لامپ با شرایط بسیار خوبی با نوری بالا کار می‌کند. در این شرایط در دقایق اولیه، ال ای دی نور خوبی دارد و کم کم گرم می‌شود و ال ای دی به سمت بالا و جریان های بیشتر به حرکت در می‌آید. این افزایش نور و گرم شدن اگر ادامه دار باشد ال ای دی را می‌سوزاند و سیستم ناپایدار می‌شود.

۲. روشن کردن ال ای دی با جریان ثابت: در این روش ال ای دی به اندازه معینی جریان پیدا می‌کند و ولتاژ شناور بوده و در محدوده خاصی کم و زیاد می‌شود. در چنین شرایطی چون ولتاژ ثابت نیست، به خاطر ثابت بودن جریان ال ای دی گرم شده و نقطه کار ال ای دی به طرف چپ و ولتاژ پایین حرکت می‌کند. با کم شدن ولتاژ، نور ال ای دی کمتر می‎شود و در نتیجه خنک شده و نور لامپ به حد طبیعی می‌رسد. این چرخه تعادلی بین دما و ولتاژ به وجود می‌آورد و ال ای دی می‌توان در بهترین بازده نور و دما باشد و کار کند.

انتخاب درایور ال ای دی

پارامتر های درایور ال ای دی

سه پارامتر هنگام تعویض و جایگزینی، در درایور دارای اهمیت است که عبارتند از:

۱. توان درایور: این توان با حداقل و حداکثر نمایش داده می‌شود. توان حداقل نصف توان حداکثر می‌باشد. مثلا یک پنل با توان های خود قابل راه اندازی می‌باشد و اگر خارج از محدوده آن باشد چشمک می‌زند. در موقع جایگزینی اگر توان پنل مد نظر گرفته شود، مناسب تر است.

۲. جریان خروجی درایور: از جمله پارامتر های مهم درایور جریان خروجی آن است. که هنگام تعویض باید یکسان باشد. اگر این جریان کم باشد نور کمتر خواهد شد و اگر بیشتر باشد به پنل آسیب می‌رساند.

۳. ولتاژ ورودی درایور: این ولتاژ معمولا ۲۲۰ ولت می‌باشد. از جمله مشخصات درایور که باید در مواقع خاص به آنها توجه شود عبارتند از : محدوده دما _ طول عمر _ محدوده ولتاژ ورودی _ فیلکر نور _ پاور فکتور، هارمونیک جریان ورودی، راندمان یا ایزوله و یا غیر ایزوله بودن.

انواع درایور ال ای دی

انواع درایور ال ای دی

۱. درایور های ایزوله: در این مورد خروجی از ورودی جدا می‌شود. طول عمر و قدرت آن بالاست به همین خاطر گران تر است. هنگام دست زدن به خروجی خطر برق گرفتگی وجود ندارد.

۲. درایور غیر ایزوله: در این نمونه خروجی از ورودی جدا نیست. طول عمر و قدرت کمتری دارد به همین علت ارزان تر است. هنگام دست زدن به خروجی خطر برق گرفتگی وجود دارد.

۳. درایور با ورودی ولتاژ برق شهر: پرمصرف ترین نوع درایور در کشور ما می‌باشد که ورودی آن ۲۲۰ ولت می‌باشد.

۴. درایور با ورودی برق مستقیم: این نوع از درایورها با ولتاژ ورودی ۱۲ _ ۲۴ _ ۴۸ _ ۱۱۰ تولید شده و برای سیستم های انرژی خورشیدی و برق اضطراری و وسایل نقلیه کاربرد دارد.

۵. درایور با قابلیت تنظیم نور: نام دیگر این درایور دیمبل است که نورشان از توان نامی تا ۱۰ درصد توان نامی تنظیم می‌شود.

۶. درایور اضطراری: در زمانی که برق قطع می‌شود این درایور به کمک باتری نور لامپ ال ای دی را تامین می‌کند.

خرابی درایور ال ای دی

عوامل خراب شدن درایور های ال ای دی

اولین عاملی که باعث خرابی درایور می‌شود ، بی‌کیفیت بودن و ضعیف بودن درایور است که در لامپ استفاده می‌شود. در صورتی که این قطعه بی‌کیفیت باشد در مقابل کم و زیاد شدن جریان مقاومتی از خود نشان نمی‌دهد و دچار مشکل خواهد شد. گاهی اوقات به خاطر سرد شدن یا از بین رفتن لحیم کاری، درایور خراب می‌شود.

عامل دیگر، بالا بودن دمای داخلی درایور است. خازن باتری جزء قطعاتی است که نسبت به قطعات دیگر زود خراب می‌شود. چون در خازن ها ماده‌ای به شکل ژله وجود دارد که با گذشت زمان و استفاده از آن این کاده تبخیر می‌شود. اگر دمای داخلی بالا باشد سرعت تبخیر بیشتر می‌شود و درایور از کار می‌افتند.

 مدارات اضافه شده درایور

۱. محافظ ولتاژ باز خروجی: اگر لامپ قطع شود ولتاژ خروجی افزایش پیدا می‌کند. اگر ولتاژ خروجی در حد غیر مجاز باشد محافظ درایور ال ای دی را قطع می‌کند.

۲. محافظ اتصال کوتاه خروجی: اگر اتصال کوتاه خروجی رخ دهد این اتصال از درایور محافظت می‌کند. در صورتی که درایور ارزان قیمت باشد چنین محافظی را نخواهد داشت و اگر اتصال لامپ از بین برود درایور دچار صدمه می‌شود.

برای تهیه انواع درایور ال ای دی کافیست به فروشگاه اینترنتی هانا مراجعه و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: