به علت نواسات شدید قیمت، خواهشمندیم قبل از ثبت سفارش حتما با ما تماس بگیرید

علت سوختن لامپ ال ای دی چیست؟ راهنمای افزایش طول عمر آن‌ها

لامپ ال ای دی

علت سوختن لامپ ال ای دی چیست؟ راهنمای افزایش طول عمر آن‌ها

لامپ های ال ای دی به دلایل زیادی از جمله نور بیشتر و مصرف انرژی کمتر، خیلی وقت است که به جای لامپ های تنگستنی خانه ها را روشن می کنند. اما زود سوختن لامپ ال ای دی، یکی از مواردی است که ممکن است شما را هم راجع به این محصولات بدبین کرده باشد. البته سوختن این لامپ ها امری اجتناب ناپذیر است و دیر و یا زود، این اتفاق رخ خواهد داد.

با این حال، در این مقاله از مجموعه ی هانا شما را با چند علت سوختن لامپ ال ای دی که بسیار شایع هستند آشنا می کنیم. همچنین راهکارهایی برای افزایش طول عمر لامپ ال ای دی بیان خواهیم کرد.

لامپ حبابی ال ای دی

سوختن لامپ ال ای دی در اثر ولتاژ بالای برق خانه

ولتاژ بیش از حد برق خانه یک علت سوختن لامپ ال ای دی است. در کشور ما طیف ولتاژ برق، اصولا در محدوده ی ۲۲۰ ولت AC است. خیلی از وسایل برقی و علی الخصوص وسایل نور و روشنایی از جمله لامپ های خانه، با چنین ولتاژی کار می کنند. در صورتی که تغییرات این ولتاژ بیش از ۵ درصد باشد، ممکن است آسیب هایی را برای وسایل برقی از جمله لامپ ها به وجود آورد.

البته این مشکل به لامپ ها مربوط نیست و آن ها عملکرد خوبی در ولتاژهای نزدیک به ولتاژ برق شهری دارند. خرابی لامپ ال ای دی می تواند علت های متفاوتی داشته باشد. نفوذ آب به سیم های برق، انتقال نادرست خط های برق، سیم کشی ناقص و … از جمله علت های ایجاد ولتاژ بیشتر از حد مجاز هستند. ولتاژ بالا سبب نور زیاد لامپ و سپس سوختن آن می شود.

با بهره بردن از یک مولتی متر و قرار دادن آن در قسمت اندازه گیری ولتاژ، می توان علت سوختن لامپ ال ای دی را بررسی کرد. در صورت بالاتر بودن ولتاژ مشاهده شده نسبت به مقدار شهری گفته شده، مشکل مربوط به همین مورد است. برای رفع این مسئله، بایستی سیم کشی برق منزل و برق وارد شده به کنتور را آنالیز کرد.

لامپ ال ای دی رنگی

سرپیچ فرسوده، یک علت شایع سوختن لامپ ال ای دی

از مهم ترین علت های سوختن لامپ ال ای دی می توان به فرسودگی سرپیچ ها اشاره کرد. مثل هر قطعه ی دیگری، سرپیچ ها هم بعد از مدتی کارایی خود را از دست می دهند و به دلایل طبیعی دچار تغییر شکل می شوند. همچنین وارد شدن جریان بالاتر از حد مجاز، می تواند قسمت هایی از آن را از بین ببرد.

برای برطرف کردن این مشکل سوختن لامپ ال ای دی، باید پیش از عوض نمودن لامپ، درون سوکت را بررسی کنید. در صورتی که مشکلی وجود داشت، آن را تعمیر یا تعویض نمایید. به یاد داشته باشید برای ایمنی بیشتر، برق را قطع کنید.

اتصالات ضعیف یا قطع شده، عامل دیگر سوختن لامپ ال ای دی

در بسیاری از اوقات، لامپ و سرپیچ با هم چفت نیستند و بین آن ها فاصله وجود دارد. این مسئله می تواند مانع از ورود متعادل جریان به لامپ شود و در نتیجه لامپ بسوزد. علاوه بر این، وجود مشکل در سیم اتصال یافته به لامپ و سرپیچ هم می تواند سبب روشن نشدن یا سوختن لامپ شود.

برای برطرف کردن این مشکل بایستی از شرکت هایی با اعتبار بالا، لامپ های خود را تهیه کنید. شرکت های معتبر، لامپ هایشان را بر اساس استانداردهای جهان تولید و روانه ی بازار می کنند.

لامپ ال ای دی ساده

لرزیدن خیلی زیاد آویز لامپ

تفاوتی بین محل نصب لامپ بر روی چراغ یا سرپیچ وجود ندارد؛ در صورت لرزش زیاد محل نصب، سوختن لامپ ال ای دی رخ می دهد.

جهت حل این مشکل تا جای ممکن باید از لرزش ها (اصولا پنکه های سقفی) جلوگیری کرد. در غیر اینصورت، چاره ای جز تعویض لامپ ال ای دی با نوعی دیگری از لامپ وجود ندارد.

توان نامتناسب لامپ

از دیگر علل سوختن لامپ ال ای دی، می توان به متناسب نبودن توان لامپ اشاره کرد. بسیار زیاد رخ می دهد که لامپی بیش از حد توان خود کار می کند. این مسئله بعد از مدتی باعث سوختن لامپ می شود. شما می توانید با بررسی توان لامپ ها پیش از خرید، از کارایی خوب آن ها اطمینان حاصل کنید. اصولا شرکت های معتبر، توان قابل تحمل هر لامپ را مشخص می کنند.

دمای بیش از حد محیط

طول عمر تجهیزات برقی به طور کلی در محیط های با دمای زیاد، کمتر می شود. خرابی لامپ ال ای دی هم می تواند از این مسئله نشات بگیرد. تراشه های تعبیه شده در محفظه ی لامپ های ال ای دی، باید گرمای خود را به بیرون منتقل کنند. در صورت دمای زیاد محیط، این انتقال صورت نمی گیرد و گرمای درون محفظه منجر به سوختن لامپ می شود. برای پیشگیری از این مسئله، باید در صورت تداوم گرما، از لامپ هایی که طیف دمای کاری وسیع تری دارند استفاده کنید.

لامپ های ال ای دی مختلف

گردش نداشتن هوا و عایق شدن اطراف لامپ

هالوژن از جمله لامپ هایی است که زیاد دچار سوختگی می شود. اگر دقت کرده باشید در اطراف هالوژن، هیچ جایی برای مبادله ی دما وجود ندارد، به دلیل مشابه علت قبل، گرمای حاصله درون لامپ باقی می ماند و راهی برای برون رفت ندارد. چنانچه از لامپ هایی با هیت سینک خوب بهره ببرید، این مشکل برطرف می شود.

اتصال کوتاه

اتصال کوتاه، از پرتکرارترین دلایل خرابی تجهیزات برقی است. خاموش شدن ناگهانی لامپ ها، لزوما به دلیل سوختن آن ها نیست. گاهی امکان دارد تجهیزات برقیِ روشن، به دلیل اتصال کوتاه خاموش شوند. وقتی مقاومت مدار کم می شود، متعاقبا جریان بشدت افزایش می یابد. در نتیجه ی این ازدیاد جریان، کلید قطع می شود.

این مشکل می تواند چندین علت داشته باشد. از مشکل سیم برق درون ساختمان گرفته تا ناقص بودن دو شاخه ی سیم، همچنین وسایل برقی پرمصرف ممکن است عامل این اتفاق باشند. علت هرچه که باشد، باید پیش از اتصال دوباره و یا عوض نمودن فیوز، قطعات مشکل دار را تعویض کرد.

کلید دیمر، عامل دیگر سوختن لامپ ال ای دی

ویژگی دیمر بودن، که از عوامل سوختن لامپ ال ای دی است، در لامپ های ال ای دی تعبیه نشده است. اما ممکن است شما در خانه و یا اتاق مطالعه تان از آن استفاده کنید. این کلیدها، سبب سوختن زود به زود لامپ های ال ای دی می شوند. اگر احتیاج خیلی زیادی به تغییر دادن نور ندارید، از دیمر استفاده نکنید تا مشکل از کار افتادن لامپ های ال ای دی خود را کاهش دهید.

رطوبت، عامل پنهان سوختن لامپ ال ای دی

سرویس های بهداشتی و حمام، از جمله مکان هایی هستند که رطوبت بیشتری نسبت به سایر مناطق دارند. لامپ های ال ای دی، در صورتی که بدون توجه به نورپردازی صحیح در این مکان ها، به کار رفته باشند، دچار سوختن می شوند. برای حل این مسئله، باید از محافظ ضد آّب و رطوبت استفاده کرد تا لامپ ها دچار خسارت نشوند.

جمع بندی

سوختن لامپ ال ای دی، از جمله مواردی است که ممکن است باعث دل نگرانی شما شود. این لامپ ها که به دلیل به صرفه تر بودن، جایگزین لامپ های تنگستنی شده اند، در صورت سهل انگاری، ممکن است زودتر از اتمام عمر مفیدشان دچار سوختگی بشوند. با رعایت اصول گفته شده می توانید از این اتفاق جلوگیری نمایید.

امیدواریم از مطالعه‌ی این مطلب، بهره ی کافی برده باشید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: