خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

همه چیز در مورد خانه هوشمند

دنیای امروز، دنیای تکنولوژی است و هر روز با کلمه‌ای جدید در این دنیا آشنا می‌شویم. یکی از این کلمات خانه هوشمند است. خانه هوشمند ساختمانی مدرن است که تمامی لوازم برقی و اجزای آن به وسیله یک سیستم مرکزی باهم کار می‌کنند. در این خانه همه چیز از راه دور قابل کنترل است و تمام وسایل هوشمندی که در خانه وجود دارد به وسیله اینترنت یا پیامک و تلفن، تحت کنترل ساکنین خانه می‎باشد. در خانه هوشمند کارهایی را که انسان انجام می‌دهد، یک مجموعه از دستگاه های مختلف و مجهز به صورت خودکار انجام آن ها را به عهده می‌گیرد. عملکرد این دستگاه ها با توجه به تنظیمات صاحبان خانه می‌باشد. این سیستم هوشمند کیفیت زندگی را بالا می‌برد و باعث آسایش و راحتی ساکنان خانه می‌شود.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند دارای چه بخش هایی است؟

۱.کنترل کننده مرکزی

این کنترل کننده ها قلب سیستم هوشمند به شمار می‌روند. همه اجزای این خانه ها به وسیله این کنترل مرکزی باهم در ارتباط هستند. با کنترل کننده مرکزی همه فرمان ها به اجزای خانه ارسال می‌شود. در واقع همه چیز در خانه تحت کنترل این سیستم می‌باشد.

۲.پروتکل های ارتباطی

برای ارتباط بخش های مختلف این خانه ها با یکدیگر و همچنین ارتباط با کنترل کننده مرکزی، باید یک راه ارتباطی مشخصی برای آنها وجود داشته باشد پروتکل های ارتباطی یک مسیر استاندارد برای این بخش هاست تا اطلاعات بین آنها جا به جا شود. این مسیر های ارتباطی هم بدون سیم و هم با سیم هستند.

۳.عملگر ها

فرمان های صادر شده توسط عملگرها اجرا می‌شوند. مثل _ حرکت موتورهای پرده برقی _ باز کردن درب پارکینگ و یا روشن کردن پمپ تصفیه استخر. عملگر نیازمند منبع انرژی و سیگنال کنترل است. عملگرها به کمک ترموستات، دستورهای صادر شده را اجرا می‌کنند.

حرکت پرده منزل با ریموت

بخش های دیگری از این خانه

۱.رابط های کاربری

ابزار هایی که به کمک آنها می‌توان با خانه در ارتباط بود، رابط کاربری می‌گویند این ابزارها می‌توانند شامل : ریموت کنترل هوشمند که می‌تواند جایگزین همه ریموت های خانه باشد، کلید های هوشمند ، موبایل و تبلت است با این ابزار می‌توان خیلی ساده و راحت به خانه هوشمند فرمان داد.

۲.سنسورها

به کمک سنسور ها می‌توان از وضعیت خانه اعم از : نور _ دما _ رطوبت و حتی وجود دود در خانه مطلع شد. به این صورت که سنسورها با ارسال وضعیت های مختلف خانه برای کنترل کننده مرکزی به وسیله پروتکل های ارتباطی، برنامه هایی را که از قبل برای آنها تعریف شده را عملی می‌کنند. مثلا با بالا رفتن دما، سیستم سرمایش خود به خود فعال می‌شود.

چه قسمت هایی از خانه را می‌توان هوشمند کرد

۱.روشنایی و نورپردازی

به کمک سوئیچ ها و دیمر های هوشمند می‎توان روشنایی خانه را به سیستم هوشمند وصل کرد. یکی از مزایای روشنایی هوشمند مدیریت مصرف انرژی می‌باشد. برنامه های از پیش تعیین شده زیادی با روشنایی هوشمند ، در خانه قابل فعال شدن هستند. مثلا با یک دکمه روی موبایل می‌توان در هنگام خارج شدن از خانه، همه لامپ ها را خاموش کرد.

روشنایی هوشمند

۲.سرمایش و گرمایش

تجهیزاتی از قبیل سرمایش، گرمایش از کف، فن کوئل و شومینه های هوشمند را می‌توان با سیستم خانه هوشمند هماهنگ کرد. افرادی که در شهر دیگری خانه یا ویلا دارند، یکی از طرفداران این خانه ها هستند چون می‌توانند قبل از رسیدن به ویلا، سیستم گرمایش و سرمایش را فعال کنند و دمای مناسبی را داشته باشند.

۳.امنیت

با کمک رابط های کاربری این خانه ها می‌توان قسمت های امنیتی مثل دزدگیر، سنسور دما و نور را کنترل کرد و تصاویر مربوط به دوربین های امنیتی را دید و از سنسور های امنیتی برای کارایی بیشتر استفاده کرد.

قسمت های دیگری از خانه که می‌توان آن را هوشمند کرد

۱.تلویزیون و سینمای خانگی

تمام تجهیزات پخش فیلم و سینمای خانگی، با سیستم هوشمند این خانه ها هماهنگ می‌شود. یکی از فواید این هماهنگی این است که نیازی به ریموت های مختلف برای دستگاه های پخش نیست و همگی با ریموت خانه هوشمند قابل کنترل هستند.

۲.کنترل و پخش موسیقی

از جمله امکاناتی که خانه های هوشمند در زمینه موسیقی دارند این است که می‌توانند، پخش موسیقی از طریق موبایل و هارد تحت شبکه _ دسته بندی آهنگ ها _ پخش همزمان موسیقی های مختلف در چند اتاق را انجام دهند.

۳.سایر بخش ها

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شده، این خانه ها می‌توانند، بقیه تجهیزات الکترونیکی خانه را هم هماهنگ کرده و از طریق سیستم هوشمند قابل کنترل باشند. مثل پرده های برقی، در های ورود و خروج پارکینگ، سقف های متحرک، آبیاری باغچه، کنترل استخر و جکوزی.

مزایای خانه هوشمند

۱.صرفه جویی در هزینه و انرژی

ترموستات های هوشمند این خانه ها به طور دقیق و خیلی سریع کار گرمایش و سرماش را اتوماتیک وار انجام می‌دهند و این کار باعث کاهش مصرف برق می‌شود. خاموش کردن لوازم خانگی و چراغ ها در صورت عدم نیاز باعث کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

۲.آسایش و راحتی

آسایش و راحتی نکته مهمی است که همه در زندگی به دنبال آن هستند. این خانه ها آسایش و راحتی را با خود می‌آورند. مثل روشنایی هوشمند که به کمک دستورات صوتی و قوانین مربوط به مکان و تشخیص سنسورها و یا برنامه های تعریف شده برای آن ، روشن / خاموش می‌شوند.

راحتی در خانه هوشمند

جهت دریافت لیست قیمت مورد نیاز خود و نیز اخذ راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین می توانید از محصولات سیستم خانه هوشمند بازدید فرمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: