به علت نواسات شدید قیمت، خواهشمندیم قبل از ثبت سفارش حتما با ما تماس بگیرید

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق چیست؟ طبق تعریف انجمن ابزار آمریکا، مجموعه ای از ابزارها و کاربرد آنها را به منظور مشاهده، اندازه گیری و کنترل، ابزار دقیق می نامیم.

ابزار دقیق و کنترل

ابزار، دستگاهی است که متغیرهای فیزیکی فرآیند مانند جریان، دما، سطح یا فشار و غیره را اندازه‌گیری یا دستکاری می‌کند. ابزارها، شامل موارد متنوعی هستند که می‌توانند به سادگیِ دریچه‌ها و فرستنده‌ها و گاهی پیچیده‌تر از آنالیزورها باشند. آن ها اغلب شامل سیستم های کنترلی از فرآیندهای متنوع هستند. کنترل فرآیندها یکی از شاخه های اصلی ابزار دقیق کاربردی است.

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق کنترلی

شامل وسایلی مانند شیر برقی، شیرها، قطع کننده مدار و رله می باشد. این دستگاه ها قادر به تغییر پارامتر میدان، و ارائه قابلیت های کنترل از راه دور یا خودکار هستند.

فرستنده ها

دستگاه هایی هستند که سیگنال آنالوگ و معمولاً به شکل جریان الکتریکی ۴ تا ۲۰ میلی آمپر، تولید می کنند. این سیگنال ها را می توان برای کنترل مستقیم ابزارهای دیگر استفاده کرد، یا می توان آن را به یک سیستم PLC، DCS، SCADA یا دیگر انواع کنترلرهای کامپیوتری ارسال کرد. ابزار دقیق، هم در جمع آوری اطلاعات از میدان و هم در تغییر پارامترهای فیلد نقش مهمی ایفا می کند و به این ترتیب یک بخش کلیدی از حلقه های کنترل است.

اندازه گیری با ابزار دقیق

ابزار دقیق می تواند برای اندازه گیری پارامترهای میدانی خاص (مقادیر فیزیکی) استفاده شود. این مقادیر اندازه گیری شده ممکن است شامل موارد زیر باشد: فشار، دیفرانسیل یا استاتیک، جریان، دما، سطح، چگالی، ویسکوزیته، تشعشع، فرآیند و …

کنترل با ابزار دقیق

ابزار دقیق علاوه بر اندازه گیری پارامترهای میدان، امکان تغییر برخی پارامترهای میدان را نیز بر عهده دارد.

مهندسی ابزار دقیق

مهندسی ابزار دقیق

مهندسی ابزار دقیق، تخصص مهندسی متمرکز بر اصل و عملکرد ابزارهای اندازه گیری است که در طراحی و پیکربندی سیستم های خودکار در حوزه های الکتریکی، پنوماتیک و غیره استفاده می شود. مهندسان معمولاً برای صنایعی با فرآیندهای خودکار، مانند کارخانه های شیمیایی یا تولیدی، با هدف بهبود بهره وری، قابلیت اطمینان، ایمنی، بهینه سازی و پایداری سیستم کار می کنند. برای کنترل پارامترها در یک فرآیند یا در یک سیستم خاص، از دستگاه هایی مانند ریزپردازنده، میکروکنترلر یا PLC استفاده می شود، اما هدف نهایی آنها کنترل پارامترهای یک سیستم است.

تکنسین ابزار دقیق و مکانیک

تکنسین ها و مکانیک های ابزار دقیق در عیب یابی و تعمیر و نگهداری سیستم های ابزار دقیق تخصص دارند تا کاری بسیار متنوع بیابد. یک اصطلاح فراگیر، “Instrument Fitter” اغلب برای توصیف افراد در این زمینه صرف نظر از هر تخصصی استفاده می شود.

تکنسین ابزار دقیق

دنیای اتوماسیون مدرن

در دنیای مدرن امروزی، هدف اصلی هر مدیریت کارخانه یا مالکیت کارخانه، دستیابی به ایمن ترین و حداکثر تولید از تجهیزات، ماشین آلات و دستگاه های خود است. برای دستیابی به آن هدف، یکی از گام های اصلی که دنبال می کند، نصب ابزار دقیق خوب در کارخانه است. وقتی در یک کارخانه مدرن قدم می‌زنیم، فرستنده‌ها، گیج‌ها، ترول‌ها، شیرهای کنترلی، موتورها، شیرهای برقی و غیره را می‌یابیم. همه اینها چیزی جز ابزار دقیق نیست.

یک دستگاه به مغزی نیاز دارد که بتواند به طور مداوم خوانش های ارائه شده توسط آن را کنترل کند و اقداماتی را متناسب با آن انجام دهد تا عناصر کنترل نهایی مانند سوپاپ ها، موتورها و غیره را به کار گیرد.

در عین حال، این اقدامات باید تضمین کند که این دستگاه ها در پارامترهای بهینه کار می کنند تا از سلامت و عمر طولانی آنها اطمینان حاصل شود. اینجاست که دنیای کنترل وارد می شود. سیستم کنترل، ابزار دقیق را قادر می سازد تا به گونه ای کار کند که ایمن ترین و بهینه ترین تولید را به شما ارائه دهد. امروزه این سامانه ها کاملا اتوماتیک هستند. پس از پیکربندی و نصب، کل کارخانه شما را روی صفحه نمایش اتاق کنترل می آورد.

دیگر محصولات نور و روشنایی را در فروشگاه اینترنتی هانا بررسی نمایید.

اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما این محصول را به سبد خرید اضافه کرده اید: